Wczytuję dane...
Dotacje dla pszczelarzy

Od roku 2022 została wprowadzona istotna zmiana w programie „WSPARCIE RYNKU PRODUKTÓW PSZCZELICH”. Zgodnie z warunkami udziału w mechanizmie opublikowanych na stronach internetowych urzędu w punkcie „7.2.3 – Koszty podlegające refundacji”

Refundacji podlegać będą wyłącznie koszty netto, tj.: Koszty podstawowe – wydatki poniesione w okresie od dnia podpisania umowy między KOWR i podmiotem uprawnionym na zakup fabrycznie nowego sprzętu pszczelarskiego oraz maszyn i urządzeń służących do produkcji pasiecznej.”

Nowe regulacje znoszą szczegółowy katalog sprzętu pszczelarskiego podlegającego refundacji. Każdy rodzaj sprzętu i narzędzi służących do prowadzenia gospodarki pasiecznej i pozyskiwania produktów pszczelich może być refundowany pod warunkiem oznakowania i utrzymania sprzętu przez 5 lat kalendarzowych następujących po roku zakupu.

Zniesienie szczegółowego katalogu sprzętu podlegającego refundacji otwiera przed pszczelarzami nowe możliwości zakupów refundowanych przez KOWR o wiele szerszego asortymentu narzędzi i urządzeń niezbędnych do prowadzenia pasieki.

Z jednej strony brak szczegółowego katalogu sprzętu refundowanego nie ogranicza kategorii sprzętu które mogą być potencjalnie refundowane i pozwala na realizację różnorodnych zakupów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pszczelarzy. Z drugiej zaś może być to przyczyną wielu nieporozumień zwłaszcza w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji ponieważ to KOWR ostatecznie uznaje które z indywidualnych zakupów poczynionych przez pszczelarzy zostaną zakwalifikowane do refundacji.

W razie wątpliwości czy dany sprzęt będzie zakwalifikowany do refundacji zachęcamy pszczelarzy do konsultowania się w związkach pszczelarskich lub bezpośrednio w KOWR.

Firma Apitec wychodząc naprzeciw swoim klientom przy produktach na stronie sklepu wyświetla cenę netto jak i brutto aby ułatwić pszczelarzom składanie do organizacji pszczelarskich ewentualnych zapotrzebowań na sprzęt.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego jak i mailowego.

Na podstawie: https://www.gov.pl/attachment/cee76540-4ba2-4fd4-98b8-8846f6783e4f