Wczytuję dane...
Refundacje dla pszczelarzy ARiMR 2025

Firma Apitec wychodząc naprzeciw potrzebom klientów przy produktach na stronie sklepu wyświetla cenę netto jak i brutto aby ułatwić pszczelarzom składanie zapotrzebowania na sprzęt oraz wniosków o refundacje ARiMR.

W celu złożenia zamówienia dotacyjnego prosimy o kontakt telefoniczny oraz poinformowanie przed zakupem, że będzie to zakup na refundację. 

Prosimy nie składać takich zamówień przez e-sklep, ze względu na kwestie formalne, które mogą powstać podczas rozliczenia refundacji z ARiMR. Płatność powinna być uiszczona przelewem, należy zachować potwierdzenie wykonania przelewu.

W związku z ogłoszeniem III naboru wniosków o przyznanie pomocy dla interwencji pszczelarskich, ARiMR przedstawia najważniejsze zmiany w Regulaminie w stosunku do roku 2024:

  1. Zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej;
  2. Wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do WoPP:
    • skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub
    • skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
  1. Zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich - należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku – jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do WOPP należy również dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii.

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabory wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie następujących interwencji:

1) I.6.1 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej";

2) I.6.2 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych"; Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać na realizację operacji polegających na zakupie nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej:

  1. miodarek,
  2. odstojników,
  3. dekrystalizatorów,
  4. stołów do odsklepiania plastrów,
  5. suszarek do suszenia obnóży pyłkowych,
  6. topiarek do wosku,
  7. urządzeń do kremowania miodu,
  8. refraktometrów,
  9. wózków ręcznych do transportu uli,
  10. wialni do pyłku,
  11. uli lub ich elementów,
  12. krat odgrodowych i innych izolatorów ramkowych,
  13. urządzeń do omiatania pszczół,
  14. poławiaczy pyłku,
  15. sprzętu do pozyskiwania pierzgi,
  16. wag pasiecznych,
  17. ramek ulowych,
  18. kamer cyfrowych/fotopułapek.

3) I.6.3 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi"

4) I.6.4 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej"; Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać na realizację operacji polegających na zakupie nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej:

  1. przyczep (lawet) do przewozu uli;
  2. urządzeń dźwigowych do załadunku i rozładunku uli;
  3. wag pasiecznych;
  4. elektryzatorów (pastuchów elektrycznych);
  5. lokalizatorów GPS uli;
  6. ładowarek, mini ładowarek oraz innych wózków samojezdnych umożliwiających załadunek i rozładunek uli.

5) I.6.5 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół";
6) I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze";
7) I.6.7 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych".

W ramach ww. rodzajów interwencji w roku pszczelarskim 2025 będą kwalifikowalne koszty ponoszone od dnia 16 października 2024 r.


W zakresie Interwencji I.6.2, I.6.3 i I.6.5 – jeżeli wniosek o przyznanie pomocy składa organizacja pszczelarska to pszczelarz w nim zgłoszony, w danym roku pszczelarskim może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji pszczelarskiej.

4. Termin i sposób składania wniosków

1) wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach interwencji I.6.1 - I.6.7 objętych niniejszym ogłoszeniem można składać w terminie od dnia 24 października 2024 r. do dnia 22 listopada 2024 r.

2) wnioski o przyznanie pomocy finansowej, o których mowa w pkt 1 można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.