-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Dany Bienenwohl GmbH
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
OXYBEE® – lek do zwalczania warrozy 1kg
Opis:
Produkt leczniczy weterynaryjny – OTC – bez przepisu lekarza weterynarii.
Nowość w UE do zwalczania warrozy.
Skład:
Jedna butelka z roztworem, 750 g, zawiera:
Substancja czynna: Kwas szczawiowy dwuwodny, 35,0 g (co odpowiada 25,0 g kwasu szczawiowego)
Jedna saszetka z proszkiem, 125 g, zawiera:
Substancje pomocnicze: Sacharoza, Olejek anyżowy, Olejek eukaliptusowy.
1 ml wymieszanej zawiesiny do ula zawiera:
Substancja czynna: Kwas szczawiowy dwuwodny, 39,4 g (co odpowiada 28,1 g kwasu szczawiowego)
Substancje pomocnicze: Wykaz wszystkich substancji pomocniczych określony jest w punkcje 6.1 karty charakterystyki.
Postać farmaceutyczna:
Proszek i roztwór do sporządzania zawiesiny do ula dla pszczół miodnych.
Wskazania lecznicza:
Leczenie warrozy (Varroa destructor) w rodzinach pszczoły miodnej (Apis mellifera) bez czerwia.
Przeciwwskazania:
Brak.
Dawkowanie i droga podawania:
Podanie w ulu.
Dawka: Gotową postać zawiesiny do ula należy nanosić jednokrotnie na pszczoły znajdujące się w uliczkach międzyramkowych (maksymalna dawka: 5–6 ml na każdą uliczkę). Całkowita ilość produktu podanego rodzinie pszczelej nie powinna być większa niż 54 ml. Z tego względu w razie konieczności dawkę przeznaczoną na jedną uliczkę należy zmniejszyć, aby nie przekroczyć maksymalnej całkowitej ilości produktu przeznaczonej dla jednej rodziny (obliczenie: maksymalna dawka na rodzinę / liczba uliczek międzyramkowych z pszczołami = x,x ml/uliczkę). Stosowanie produktu Oxybee zgodnie z powyższym schematem dawkowania dotyczy wyłącznie uli z ramkami pionowymi, do których możliwy jest dostęp od góry, ponieważ nie przeprowadzono badań dotyczących leczenia pszczół w ulach innego typu.
Zalecenia dla prawidłowego podania:
Produkt należy nanosić przy użyciu odpowiedniego dozownika z podziałką (np. pipety automatycznej, strzykawki jednorazowego użytku) na pszczoły znajdujące się w uliczkach międzyramkowych. Gotową postać zawiesiny do ula należy nanosić na pszczoły w uliczkach międzyramkowych. Należy dokładnie odmierzać dawkę i nie dopuszczać do przedawkowania. W trakcie podawania zawiesina powinna być ogrzana (30–35°C). W trakcie leczenia temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 3°C. W każdym ulu leczenie należy zastosować tylko jeden raz. Jeśli zawiesina w gotowej postaci była wcześniej przechowywana, przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką.
Przygotowanie końcowej postaci zawiesiny do ula: Przed użyciem zawartość saszetki (saszetek) z sacharozą smakową w postaci proszku należy dodać do butelki zawierającej roztwór do sporządzania zawiesiny do ula, w sposób opisany poniżej. Umieścić butelkę zawierającą roztwór kwasu szczawiowego dwudwodnego w naczyniu z ciepłą wodą (30°C –35°C). Za pomocą nożyczek otworzyć saszetkę (saszetki) z sacharozą w proszku. Przygotowanie końcowej postaci zawiesiny do ula o objętości 444 ml: dodać zawartość jednej saszetki do butelki zawierającej 375 g roztworu kwasu szczawiowego dwuwodnego. Przygotowanie końcowej postaci zawiesiny do ula o objętości 888 ml: dodać zawartość dwóch saszetek do butelki zawierającej 750 g roztworu kwasu szczawiowego dwuwodnego. Do butelki z roztworem należy dodać całą zawartość saszetki (saszetek). Dokładnie zamknąć butelkę i wstrząsać aż do całkowitego rozpuszczenia sacharozy. Gotowa postać zawiesiny do ula powinna być bezbarwna i przejrzysta lub nieznacznie mętna.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji:
Nieznane. Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi produktami roztoczobójczymi ze względu na
możliwość nasilenia działań toksycznych u pszczół.
Okres karencji:
Miód: zero dni. Nie stosować w okresie pożytku.
Specjalne ostrzeżenia:
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt Produkt Oxybee należy stosować tylko jeden raz w przypadku rodzin bez czerwia. Produkt leczniczy weterynaryjny należy stosować w ramach zintegrowanego programu walki z warrozą i regularnie monitorować zmniejszenie inwazji roztoczy. W możliwych przypadkach ten produkt leczniczy weterynaryjny należy stosować naprzemiennie z innym dopuszczonym do obrotu produktem warrozobójczym o odmiennym mechanizmie działania w celu zmniejszenia możliwości rozwoju oporności u roztoczy Varroa.
Okres ważności:
produktu zapakowanego do sprzedaży: 2 lata. Okres ważności po wymieszaniu zgodnie z instrukcją: 1 rok.
Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania:
Przechowywać butelkę i saszetkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Gotowa postać zawiesiny do ula (po wymieszaniu): Przechowywać w lodówce (2°C – 8°C). Przechowywać z dala od żywności.
Nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego:
Dany Bienenwohl GmbH, Geyerspergerstr. 27, 80689 Monachium, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Polski: zarejestrowany we wspólnotowym rejestrze produktów leczniczych pod numerem: EU/2/17/216/001-002. Kod ACTvet: QP53AG03. Produkt leczniczy weterynaryjny wydawany bez przepisu lekarza – OTC.
Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na opakowaniu i w ulotce przylekowej.
Podlegamy pod nadzór Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie ul. Droga Męczenników Majdanka 50 20-325 Lublin |