Korpus Dadant
Opis:
Korpus dadant dziesięcioramkowy nazywany jest korpusem gniazdowym lub rodnią, ponieważ to właśnie w nim matka pszczela czerwi.
Jednak pełny korpus Dadanta używany jest także jako nadstawka na miód, zwłaszcza tam, gdzie występują obfite pożytki.
Ten typ ula jest najczęściej użytkowany w pasiekach światowych, najchętniej wybierany przez pszczelarzy zawodowych stosujących gospodarkę wędrowną. Doceniany jest za niewielkie gabaryty jak na ten typ ula (10 ramek zamiast 15 jak w klasycznym dadancie) oraz lekkość (zastosowanie styropianu) oraz dobre warunki termoizolacyjne, jakie zapewnia rodzinie pszczelej, niezależnie od pory roku (w zimie pozwala utrzymać ciepło, w lecie chroni przed przegrzaniem).
Aby oddzielić korpus gniazdowy Dadanta od kolejnego korpusu, położonego wyżej, w którym pszczoły mają magazynować miód, polecamy zastosowanie kraty odgrodowej dadanta (do kupienia oddzielnie).
Otwory w kracie umożliwiają robotnicom przedostanie się do nadstawki, natomiast matka pszczela, która jest większa, pozostanie w dolnym korpusie, gdzie będzie czerwić. Zapobiega to zaczerwieniu plastrów, w których ma być składowany miód. [TK można zalinkować tutaj kratę odgrodową] Jak powszechnie wiadomo – ramek z czerwiem się nie wiruje.
Korpusy Dadanta dziesięcioramkowe możesz ustawiać piętrowo, aby powiększyć przestrzeń w ulu, np. na miód. Korpus możesz umieścić też np. na powałce podczas dokarmiania rodziny pszczelej.
W korpusie znajdują się 2 otwory wentylacyjne. Możesz je w razie potrzeby zaślepić lub zabezpieczyć korkami z sitkiem (w komplecie).
Korpus Dadanta wykonany ze styropianu jest lekki, ale aby po wypełnieniu ramkami z czerwiem lub miodem nadal można go było łatwo przenosić, w konstrukcji przewidziano specjalne wyprofilowanie ułatwiające chwytanie. Ponadto jest bezpieczny - nie zawiera żadnych wystających elementów.
Korpus dadant został pomalowany specjalną farbą i nie wymaga dodatkowego zabezpieczania przed warunkami zewnętrznymi. Korpusy można odkażać roztworem sody kaustycznej.
Najbardziej newralgiczne miejsca w korpusie, takie jak narożniki czy frezy, zostały wzmocnione twardym plastikiem. Bez obaw możesz ustawiać korpusy na duże wysokości, np. podczas miodobrania lub przechowywania ich w magazynie lub podważać je dłutem podczas przeglądów
Nasze korpusy od wielu lat użytkowane są w pasiekach i przez ten czas dopracowaliśmy ich konstrukcje, aby poprawić komfort Twojej pracy w pasiece, a Twoim pszczołom zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju. Jesteśmy przekonani, że te dwa kluczowe elementy wpływają pozytywnie na wydajność produkcyjną w Twojej pasiece.
Korpusy gniazdowe mieszczą gniazdo (rodnię) rodziny pszczelej. W większości typów uli są one wykorzystywane jako nadstawki (magazyny miodowe). W korpusie gniazdowym znajduje się 10 lub 12 ramek gniazdowych.
Każdy korpus styropianowy posiada jeden otwór wentylacyjny. Otwór ten w miarę potrzeby zamyka się trapezowym plastikowym korkiem wentylacyjnym, z otworami umożliwiającymi przepływ powietrza lub szczelnym korkiem styropianowym. Może on stanowić też dodatkowy wylotek. W zewnętrznej płaszczyźnie ścian korpusów wykonane są wyżłobienia, umożliwiające chwytanie i przenoszenie korpusów.